Hvalpe - sommer 2020

 Så er der gode nyheder🙂🙂

Vi har fået Fie parret med Sydvestjyden's Gismo DKBRCH (DK06846/2014) den 7. april 2020 og forventer hvalpe ca. den 10. juni. Vi har valgt at parre Fie med Gismo, da vi mener der ligger rigtig gode linjer bag denne hanhund. Vi glæder os til forhåbenligt igen at få hvalpe og vi tror på at denne kombination vil give rigtig gode familie- og brugshunde. 

Ved eventuel interesse i en hvalp - kan henvendelse ske til Steen på 6146 7501👍

Pas på jer selv og rigtig god påske🙂

Mange påske hilsner

Pia & Steen 

Se resultater samt stamstavle på Gismo: 

DKBRCH Sydvestjyden's Gismo

DK06846/2014

 

HD-Status A

Han F. 3.4.2014. Brun M. Grå (B/MG)

Opdrætter: Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe, tlf 40767237

Ejer: Martin Pedersen, Aavej 2, 6771 Gredstedbro, tlf. 22129308
 

 

 

STAMTRÆ

Far
DKJCH
Toes' Krohg
DK07762/2010
Brun 
Farfar
DKBRCH DKJCH Skovby Boen's Sillas
20285/2006
Brun 
Farfarsfar
Vaks
10208/2000 Brun  
Farfarsmor
Hals Bondens Miss Molly
08547/2001 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Farmor
DKCH DKJCH INTCH DKKV08 Toes' Alaska
07137/2005
Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB) 
Farmorsfar
Stevnsboen A
08971/2000 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Farmorsmor
DKJCH Evita
09081/2001 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Mor
Ambi
DK03549/2008
Brun M Hvide Aftegn (B/HVA) 
Morfar
DKJCH Græsdalen Chicago
11802/2003
Brun 
Morfarsfar
Toes' Mozart
11656/97 Brunsp.M Brune Aftegn (BSMB)  
Morfarsmor
Roslins Lola
13318/96 Brun  
Mormor
DKJCH Lippa
17840/2003
Brun M Hvide Aftegn (B/HVA) 
Mormorsfar
Vaks
10208/2000 Brun  
Mormorsmor
Søborggård's Zika
11434/98 Brun M Hvide Aftegn (B/HVA)  

 

RESULTATER

Dato Prøve type Arrangør Klasse Præmiering Point total
01.08.2015 Schweissprøve Gludsted, Dansk Ruhår Klub Schweissprøve 400 meter / 3 timer 1  
09.08.2015 D J U Apporteringsprøve Gørding, Engelsk Setter Klub I Danmark DJU's Apporteringsprøve Bestået  
04.09.2015 Markprøve Stående Jagthunde Ribe, Danmarks Jægerforbund Unghunde klasse 1  
05.09.2015 Markprøve Stående Jagthunde Skive, Danmarks Jægerforbund Unghunde klasse 0  
12.09.2015 Markprøve Stående Jagthunde Sydjyske Prøve Esbjerg Ø, Fjd Unghunde klasse 0  
13.09.2015 Markprøve Stående Jagthunde Sydjyske Prøve Ved Dover, Fjd Unghunde klasse 1  
27.10.2015 Markprøve Stående Jagthunde Kvalitetsprøven Herning, Fjd Åben klasse 0  
01.11.2015 Markprøve Stående Jagthunde Frudam, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
21.02.2016 Ræveslæb Bevtoft, Korthaarklubben Ræveslæb Ikke bestået 0
06.03.2016 Ræveslæb BEVTOFT, Korthaarklubben Ræveslæb Bestået 4
12.03.2016 Markprøve Stående Jagthunde Dover/Rødding, Fjd Åben klasse 0  
13.03.2016 Markprøve Stående Jagthunde Løgumkloster, Fjd Åben klasse 0  
20.03.2016 Markprøve Stående Jagthunde ESBJERG, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
23.03.2016 Markprøve Stående Jagthunde Sillerup, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
08.04.2016 Markprøve Stående Jagthunde Hobro, Fjd Åben klasse 2  
10.04.2016 Markprøve Stående Jagthunde Egeris, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
31.07.2016 D J U Slæb & Apporteringsprøve SKJERN, Dju - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Bestået 30
31.08.2016 Markprøve Stående Jagthunde RIBE, Fjd Åben klasse 2  
03.09.2016 Markprøve Stående Jagthunde JEGERUP, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 2  
04.09.2016 Markprøve Stående Jagthunde SIMMERSTED, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 1  
11.09.2016 Markprøve Stående Jagthunde DOVER, Fjd Åben klasse 2  
19.10.2016 Markprøve Stående Jagthunde ODENSE N., Danmarks Jægerforbund Åben klasse 0  
25.10.2016 Markprøve Stående Jagthunde REJSBY BALLUM, Danmarks Jægerforbund Åben klasse IFF  
30.10.2016 Markprøve Stående Jagthunde HJERPSTED, Fjd Åben klasse 0  
06.11.2016 Markprøve Stående Jagthunde RØDEKRO, Danmarks Jægerforbund Åben klasse 1  
20.09.2017 Markprøve Stående Jagthunde HOLSTED, Dansk Kennel Klub Brugsklasse 1  
06.04.2018 Markprøve Stående Jagthunde RIBE-KONTINENTALE Vkl, Dansk Kennel Klub International Vinderklasse   3
23.06.2018 D J U Slæb & Apporteringsprøve RIBE, DJU - Dansk Jagthunde Udvalg SLÆB OG APPORTERING Bestået 30
29.07.2018 D J U Apporteringsprøve SKIVE, Danmarks Jægerforbund DJU's Apporteringsprøve Bestået 29
29.09.2018 Markprøve Stående Jagthunde SØNDERJYLLAND, Korthaarklubben International Vinderklasse CK CACIT 1
06.10.2018 Markprøve Stående Jagthunde RØDEKRO, Fjd International Vinderklasse CK CACIT 1
14.10.2018 Markprøve Stående Jagthunde Sydjylland, DJU - Dansk Jagthunde Udvalg Vinder klasse CK CACIT 1
05.04.2019 Markprøve Stående Jagthunde RIBE-KONTINENTAL Vkl, Dansk Kennel Klub International Vinderklasse CK 1
14.04.2019 Markprøve Stående Jagthunde REJSBY-KONTINENTALE, Dansk Kennel Klub Vinder klasse CK 3
23.06.2019 Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve ESBJERG, Danmarks Jægerforbund Udvidet apporteringsprøve Ikke bestået RK  

 

Udstillingsresultater:

Dato Sted Arrangør Dommer Præmiering
30.04.2017 Roskilde Dansk Kennel Klub Peter Harsanyi VG.BK Plac.2
03.08.2019 Bredsten Korthaarklubben Kresten Scheel G.BK

 

Gismo

Hvalpe 2013

Hvalpe født den 24. februar - se mere under Hvalpe 2013😀


Søborggårds Sille er den
21. december 2012
parret med Stenholt Hus's Fox -
vi forventer hvalpe omkring
den 22. februar 2013.

Stenholt Hus's Fox
Stambogs nr. DK08660/2007

Ejer og fører:

Per Svan Rasmussen
Lyngevej 36
2640 Hedehusene
Tlf.: 2627 2187

Stamtavle:


Resultater:

Markprøve - unghunde klasse (Jægerspris)     1. præmie
Markprøve - åben klasse (Give)                         1. præmie
Schweissprøve - 3 t. / 400 m (Gribskov)           2. præmie
Appoteringsprøve - bestået med 28 point          
Vand og slæbsprøve - bestået med 30 point
Udvidet app. prøve - bestået med 230 point
Ræveslæbsprøve - bestået med max. 4 point

HD fri - status A

 




Sille fødte den 28. april 2012 - 6 hvalpe, 1 han og 5 tæver.



Søborggård's Sille er parret med Søborggårds Remus den 23. februar og hvalpe forventes født den 26. april 2012.

Ejer og fører:
Svend Arent Jørgensen
Sønderkær 157
7190 Billund
Tlf.: 75331760

 

 

Stamtavle for DK12520/2008 Søborggård's Remus  

Født: 30.05.2008 - Farve: Brunsp.M Brune Aftegn


 


Far
Roslins Benn
12287/2000
Brun 
Farfar
Søborggård's Max
08518/94
Brunsp.M Brune Aftegn 
Farfarsfar
Bjørn
11078/89 - Brun M Hvide Aftegn  
Farfarsmor
Bess
00187/85 - Brunsp.M Brune Aftegn  
Farmor
DKCH Roslins Julle
17916/91
Brun 
Farmorsfar
Buster
30887/84 - Brunsp.M Brune Aftegn  
Farmorsmor
DKCH Græsdalen Rina
31336/85 - Brun  
Mor
DKJCH Trille
17839/2003
Brun M Hvide Aftegn 
Morfar
Vaks
10208/2000
Brun 
Morfarsfar
Søborggård's Max
08518/94 - Brunsp.M Brune Aftegn  
Morfarsmor
Tikki
08938/94 - Brun  
Mormor
Søborggård's Zika
11434/98
Brun M Hvide Aftegn 
Mormorsfar
Bjørn
11078/89 - Brun M Hvide Aftegn  
Mormorsmor
Bess
02328/93 - Brunsp.M Brune Aftegn  

Stamtavlen genereret:14/07-2011

Resultater:

Markprøve - unghunde klasse (Løgumkloster) 1. præmie
Markprøve - unghunde klasse (Give)                 1. præmie + pokal
Markprøve - åben klasse (Billund)                     1. præmie
Markprøve - åben klasse (Give)                         1. præmie

Udvidet app. prøve - (Kragborg)                        Bestået - 195 point

Udstilling: Excellent og Certifikat